NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето „Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“
2682
Тонът на времето

„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли.  По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето. Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя

| 24 Юни 2024, 14:59 ч.
„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“
„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли. 

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упов

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Концерт-спектакълът "Да обичаш Гершуин" - третият проект с филмова музика на Хилда Казасян, ще има премиера в Пловдив (в Лятно кино "Орфей") на 21 юни, съобщиха от екипа на певицата. 

"Ето, че най-накрая дойде и моментът да представим най-новата ни програма и в моя любим град Пловдив", каза Хилда Казасян. 

След успеха на двата филмови проекта "Да послушаме кино" и "Световното кино в музика", след спечелената награда "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян продължава музикалното си пътешествие с едни от най-вдъхновяващите композиции на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Програмата е аранжирана специално за случая от Христо Йоцов и представена от Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцо

Четири дни след драматичното прекратяване на съдебния процес срещу актьора Алек Болдуин за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда", оръжейничката на филма Хана Гутиерес-Рийд оспорва присъдата си пред американското правосъдие, съобщават Ройтерс и АФП. 

В трагичния инцидент от 2021 г., по време на снимките в ранчо в Ню Мексико, актьорът размахва пистолет, който е трябвало да бъде зареден с халосни патрони, но произвежда изстрел с истински патрон. Изстрелът убива операторката Халина Хъчинс и ранява режисьора на филма Джоел Соуза.

Хана Гутиерес-Рийд е отговаряла за оръжията и боеприпасите на снимачната площадка. През април тя беше осъдена на 18 месеца затвор за това, че случайно е заредила пистолета на актьора с истински патрон.

Четири дни след като процесът срещу Алек Болдуин беше прекратен по процедурни причини, Рийд е подала молба

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето. Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя.

В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди. Подреждайки отделните „Фрагменти“ ще се потопим в сладкодумните притчи на художника, каза Митева. По думите й опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие и предизвикват усмивки и радост чрез персонажите, изобразени в тях. Те живеят в паралелен свят, който не се променя и в който всичко следва своя естествен ход. Героите са поставени в конкретна ситуация и зрителят съпреживява с тях ежедневните, на пръв поглед не толкова значими събития, които обаче са парченца от калейдоскопа на човешкия живот, посочи още галеристката. Сред заглавията на картините се срещат „Задявка“, „Първа среща“, „Семейство“, „Очакване“, „На път“.

Ганчо Карабаджаков пресъздава не само битови и еротични сюжети, типични за балканските народи, но и библейски и исторически сцени, припомни Митева и добави, че отличителна за стила му е меката и ненатрапчива гротеска, с която изгражда облика на своите герои, които се въртят в оригинални композиции извън времето и пространството. Схващането на художника е било не да изненадва публиката, а да отправя послания за устойчивост и спокойствие със своите картини, които според него са един малък катарзис, показващ съвсем прости и човешки неща, които всъщност са изконни, припомни тя. 

Ганчо Карабаджаков е роден 1951 г. в Ямбол. След като завършва в художествена гимназия в Казанлък, пътят му продължава в Националната художествена академия в София, където следва Илюстрация и художествено оформление на книгата. След дипломирането си реализира десетки монументални фрески и развива характерния си живописен почерк. Освен творец Ганчо Карабаджаков е и активна обществена фигура. През 2001 г. за кратко е заместник-министър на културата. В периода 2008 - 2011 г. е директор на художествената галерия „Борис Денев” във Велико Търново, бил е и заместник-кмет на старопрестолния град. Умира през 2021 г.

Град Пейзли в Шотландия вече има собствена Алея на славата по подобие на холивудската, която ще отдава почит към местни знаменитости от света на киното, музиката и телевизията, оставили своя отпечатък върху общността, пише в. "Скотиш Сън".

Сред първите 10 известни личности, удостоени със звезди на новата алея, са актьорите Джерард Бътлър, Дейвид Тенант и Филис Логан и певецът Паоло Нутини. 

Дейвид Тенант, познат с ролята си в хитовата научнофантастична поредица "Доктор Кой", казва, че е на "седмото небе" от щастие заради оказаната му чест.

Посмъртно звезда на Алеята на славата получи и драматургът Джон Бърн, който почина през ноември миналата година. Звездата му се намира пред градската библиотека.

Алеята на славата ще отразява и богатото наследство на Пейзли. Тя ще включва ключови забележителности и ще преминава през целия град. Хората, стоящи зад про

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Столичната галерия Doza ще бъде домакин на разговор с артистите Николай Пачев и Сара Бъргър. Събитието съпътства изложбата „Пейзажи, азбука“ и ще се проведе на 31 юли, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата „Пейзажи, азбука“ е първата творческа колаборация между модния дизайнер и преподавател Николай Пачев и художничката Сара Бъргър.

„Пространствената инсталация е създадена чрез трансформиране на малки акварелни картини на Сара в мащабни колажи и скулптурни облекла от Николай. Тези обекти се допълват и изследват нови хоризонти в изкуството, комбинирайки естетиката на пейзажа и модата в неповторима симбиоза“, разказват организаторите на събитието.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2682
Тонът на времето

„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“.По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето.

| 24 Юни 2024, 14:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“
„Фрагменти“ от живописните притчи на Ганчо Карабаджаков подреди варненската галерия „Папийон“
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли. 

По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето. Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя.

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упов

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Концерт-спектакълът "Да обичаш Гершуин" - третият проект с филмова музика на Хилда Казасян, ще има премиера в Пловдив (в Лятно кино "Орфей") на 21 юни, съобщиха от екипа на певицата. 

"Ето, че най-накрая дойде и моментът да представим най-новата ни програма и в моя любим град Пловдив", каза Хилда Казасян. 

След успеха на двата филмови проекта "Да послушаме кино" и "Световното кино в музика", след спечелената награда "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян продължава музикалното си пътешествие с едни от най-вдъхновяващите композиции на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Програмата е аранжирана специално за случая от Христо Йоцов и представена от Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцо

Четири дни след драматичното прекратяване на съдебния процес срещу актьора Алек Болдуин за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда", оръжейничката на филма Хана Гутиерес-Рийд оспорва присъдата си пред американското правосъдие, съобщават Ройтерс и АФП. 

В трагичния инцидент от 2021 г., по време на снимките в ранчо в Ню Мексико, актьорът размахва пистолет, който е трябвало да бъде зареден с халосни патрони, но произвежда изстрел с истински патрон. Изстрелът убива операторката Халина Хъчинс и ранява режисьора на филма Джоел Соуза.

Хана Гутиерес-Рийд е отговаряла за оръжията и боеприпасите на снимачната площадка. През април тя беше осъдена на 18 месеца затвор за това, че случайно е заредила пистолета на актьора с истински патрон.

Четири дни след като процесът срещу Алек Болдуин беше прекратен по процедурни причини, Рийд е подала молба

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди. Подреждайки отделните „Фрагменти“ ще се потопим в сладкодумните притчи на художника, каза Митева. По думите й опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие и предизвикват усмивки и радост чрез персонажите, изобразени в тях. Те живеят в паралелен свят, който не се променя и в който всичко следва своя естествен ход. Героите са поставени в конкретна ситуация и зрителят съпреживява с тях ежедневните, на пръв поглед не толкова значими събития, които обаче са парченца от калейдоскопа на човешкия живот, посочи още галеристката. Сред заглавията на картините се срещат „Задявка“, „Първа среща“, „Семейство“, „Очакване“, „На път“.

Ганчо Карабаджаков пресъздава не само битови и еротични сюжети, типични за балканските народи, но и библейски и исторически сцени, припомни Митева и добави, че отличителна за стила му е меката и ненатрапчива гротеска, с която изгражда облика на своите герои, които се въртят в оригинални композиции извън времето и пространството. Схващането на художника е било не да изненадва публиката, а да отправя послания за устойчивост и спокойствие със своите картини, които според него са един малък катарзис, показващ съвсем прости и човешки неща, които всъщност са изконни, припомни тя. 

Град Пейзли в Шотландия вече има собствена Алея на славата по подобие на холивудската, която ще отдава почит към местни знаменитости от света на киното, музиката и телевизията, оставили своя отпечатък върху общността, пише в. "Скотиш Сън".

Сред първите 10 известни личности, удостоени със звезди на новата алея, са актьорите Джерард Бътлър, Дейвид Тенант и Филис Логан и певецът Паоло Нутини. 

Дейвид Тенант, познат с ролята си в хитовата научнофантастична поредица "Доктор Кой", казва, че е на "седмото небе" от щастие заради оказаната му чест.

Посмъртно звезда на Алеята на славата получи и драматургът Джон Бърн, който почина през ноември миналата година. Звездата му се намира пред градската библиотека.

Алеята на славата ще отразява и богатото наследство на Пейзли. Тя ще включва ключови забележителности и ще преминава през целия град. Хората, стоящи зад про

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.

В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.

В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски. 

Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.

Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в

Завърши състезателната част от Втория международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента балетен конкурс за професионалисти в страната се провежда в Държавна опера - Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

След края на последната състезателна вечер, журито ще проведе заседание, на което ще бъдат определени лауреатите. До втори тур бяха допуснати общо 45 финалисти в трите възрастови групи. От Група А се представиха петима балетисти, а от Група Б – 15 артисти. От най-голяма възрастова група С преминаха 12 индивидуалисти и осем двойки.

Финалистите се борят за общ награден фонд на стойност 40 000 лв., както и допълнителни отличия като гастроли, договори, безплатни обучения и конкурси. Победителите ще бъдат обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. 

Между

Столичната галерия Doza ще бъде домакин на разговор с артистите Николай Пачев и Сара Бъргър. Събитието съпътства изложбата „Пейзажи, азбука“ и ще се проведе на 31 юли, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата „Пейзажи, азбука“ е първата творческа колаборация между модния дизайнер и преподавател Николай Пачев и художничката Сара Бъргър.

„Пространствената инсталация е създадена чрез трансформиране на малки акварелни картини на Сара в мащабни колажи и скулптурни облекла от Николай. Тези обекти се допълват и изследват нови хоризонти в изкуството, комбинирайки естетиката на пейзажа и модата в неповторима симбиоза“, разказват организаторите на събитието.

/ВСР

Ганчо Карабаджаков е роден 1951 г. в Ямбол. След като завършва в художествена гимназия в Казанлък, пътят му продължава в Националната художествена академия в София, където следва Илюстрация и художествено оформление на книгата. След дипломирането си реализира десетки монументални фрески и развива характерния си живописен почерк. Освен творец Ганчо Карабаджаков е и активна обществена фигура. През 2001 г. за кратко е заместник-министър на културата. В периода 2008 - 2011 г. е директор на художествената галерия „Борис Денев” във Велико Търново, бил е и заместник-кмет на старопрестолния град. Умира през 2021 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.